Sójový alebo parafínový vosk? Drevený či bavlnený knôt? Aj Vám pri prvom pokuse o výrobu sviečky prichádzajú na um podobné otázky? Nasledujúci článok Vás presvedčí o tom, že výroba sviečky vôbec nemusí byť zložitý proces, pokiaľ máte poruke správne informácie.
Celý proces výroby je kreatívna činnosť, ktorej sa medze nekladú. Ich tvar, veľkosť, farba alebo vôňa sa budú odvíjať od toho, ako veľmi popustíte uzdu Vašej fantázii. Napriek tomu stojí za to zvážiť niekoľko faktorov predtým, ako sa na Vašej prvej vlastnoručne vyrobenej sviečke rozhorí plamienok.
Spoločne sa pozrieme na to:
• aké druhy voskov a knôtov sú na trhu
• zvážime použitie esenciálnych olejov
• povieme si niečo o teplote vosku
• nakoniec rozoberieme ako sa o sviečku starať, aby sme naplno využili jej potenciál.
Začneme tým najdôležitejším, a to je:
1. Správny výber vosku
V súčasnosti je k dispozícii naozaj veľká paleta voskov a každý z nich má svoje špecifické vlastnosti. Líšia sa napríklad spracovaním alebo teplotou pri akej sa topia. Medzi najčastejšie používané patria, parafínový, palmový, včelí a sójový.
Parafínový vosk sa používa hlavne vo veľkovýrobe. Má dobrú horľavosť a patrí k cenovo ľahko dostupným, no je syntetického pôvodu – získava sa destiláciou ropy. Pri jeho spaľovaní unikajú do ovzdušia látky ako toluén a benzén, čo môže spôsobovať bolesť hlavy alebo alergické reakcie. Sviečku vyrobenú z parafínu spoznáte tak, že pri zapaľovaní alebo hasení zanecháva čierny dym.
Palmový vosk je prírodný produkt a vzniká lisovaním palmovej dužiny. Horí pomaly a rovnomerne a taktiež má schopnosť dobre viazať vôňu, ak do neho primiešame esenciálne oleje. Jeho jedinečnosťou je, že po stuhnutí vytvára krásnu kryštalickú štruktúru podobnú námraze na okne. Aj keď je tento vosk prírodného pôvodu, uistite sa, že je aj eco-friendly a pochádza z udržateľných zdrojov.
Včelí vosk vyrábajú včely ako materiál na stavbu plastov. Žiadne ďalšie spracovanie nie je potrebné. Jeho spaľovaním sa uvoľňujú látky, ktoré majú schopnosť čistiť ovzdušie od prachových častíc a alergénov. Má príjemnú vôňu a vysokú tepelnú odolnosť, na základe čoho sviečky vyrobené z tohto vosku horia pomaly. Jediný faktor, ktorý môže odrádzať je jeho cena, pretože včelí vosk patrí medzi najdrahšie.
Sójový vosk je najideálnejší pre tých, ktorí hľadajú prírodnú a udržateľnú alternatívu. Vyrába sa zo sójových bôbov a do prostredia nevypúšťa žiadne toxické látky. Veľkou výhodou v porovnaní s voskom z parafínu je, že sviečky zo sójového vosku horia dvakrát dlhšie! Ľahko sa do neho pridáva esenciálne oleje a silice, a ich vôňa sa rovnomerne rozširuje do miestnosti. Rovnako ako kokosový, aj sójový vosk sa jednoducho odstraňuje z povrchov použitím mydla a vody. Je to aj náš favorit.
2. Bavlnený vs drevený knôt
Tento súboj asi skončí remízou, pretože obe varianty majú svoje “pre a proti”. Čo ale určite treba vziať do úvahy je priemer nádoby, v akej sviečku robíte. Pokiaľ bude knôt pritenký, sviečka sa nerozhorí až po okraj a vznikne nám tzv. tunel. Ak bude naopak príliš hrubý, roztopí sa celá sviečka alebo nám začne dymiť. V optimálnom prípade topenie prebieha rovnomerne a postupne po celom povrchu a nezanecháva žiadnu dymovú stopu.
Bavlnené knôty sú spletené z jednotlivých vlákien a líšia sa ako tvarom (okrúhly, plochý), tak hrúbkou. Ploché sú najuniverzálnejšie, používajú sa najmä pri použití parafínového vosku, okrúhle sú vhodné pre prírodné vosky.
Výhody:
• jednoduché zapálenie
• cenová dostupnosť
• pri dodržaní správnej dĺžky knôtu môžete zvýšiť intenzitu a dĺžku horenia sviečky
Nevýhody:
• pravidelné orezávanie
• pri nesprávnej manipulácii a výbere sa knôt môže skrúcať
Čoraz populárnejšie drevené knôty môžu byť vo forme plátkov, krížikov alebo tunelov. Vyrábajú sa zo starých ovocných drevín.
Výhody:
• zvukový zážitok, keďže počas horenia praskajú
• širší plameň, čo poteší každé oko
• menej orezávania
• intenzívnejšia vôňa
Nevýhody:
• dlhšia doba zapálenia (10-20 sekúnd)
• zvýšená tvorba dymu, pokiaľ s ním nesprávne zaobchádzame
• náročnejšie na údržbu
3. Esenciálne oleje
Okrem toho, že krásne voňajú, majú aj veľa ďalších benefitov, ktoré pri ich výbere môžeme zvážiť. Oleje majú aromaterapeutické účinky, ktoré môžu vplývať na našu náladu. Môžu navodiť pocit pohody a relaxu alebo v prípade únavy dokážu osviežiť a stimulovať organizmus.
Pri výrobe sviečok patria medzi najčastejšie používané:
• levanduľa: má upokojujúce účinky a zlepšuje spánok
• citrónová tráva a citrusové plody: povzbudzujú, dodávajú energiu a vitalitu
• eukalyptus: pomáha pri uvoľňovaní dýchacích ciest
• mäta: stimuluje myslenie a podporuje trávenie
• bergamot: zmierňuje stres, navodzuje pocit radosti a harmónie
Odporúčame používať 100 percentné esenciálne oleje a silice. Na 200 gramov vosku aplikujte 4-5 ml oleja, ale samozrejme, množstvo sa bude odvíjať od toho, ako intenzívne by mala vaša sviečka voňať.
4. Teplota vosku
Táto časť patrí medzi kľúčové v procese výroby sviečky, pretože nesprávna teplota môže spôsobiť nesprávne horenie alebo jej deformáciu. Na čo si teda dať pozor?
1. Vosk roztápajte vo vodnom kúpeli. Priamy ohrev ho môže prehriať a tak znehodnotiť jeho vlastnosti.
2. Každý typ vosku má inú teplotu topenia. Predtým ako ho pôjdete topiť, naštudujte si aká je maximálna výška teploty pre vami zvolený vosk.
3. Použite teplomer, aby ste zabezpečili rovnomerné topenie a zabránili výkyvom teploty.
4. Esenciálne oleje pridávajte až keď roztopený vosk mierne ochladne. Tak nestratia svoje účinné látky.
5. Nenalievajte do nádoby príliš horúci vosk, zapríčinilo by to zmenšenie objemu sviečky, a museli by ste celý proces opakovať viackrát.
6. Taktiež nie je dobré nechať ho veľmi vychladnúť. Môžu sa vytvoriť vzduchové bubliny.
7. Chladenie by malo prebiehať prirodzene, príliš rýchla zmena teploty môže spôsobiť deformáciu sviečky alebo trhlinky na jej povrchu.
5. Starostlivosť o sviečky
Vo Wayana Home radíme našim zákazníkom so starostlivosťou nasledovne:
Prvé zapálenie sviečky by malo trvať 1-2 hodiny, aby sa vosk roztopil k okrajom nádoby, čím sa zabezpečí správne horenie. Následne pred každým ďalším zapálením odporúčame skrátiť knôt o 5 mm.
Sviečku nenechávajte bez dozoru a vyhnite sa jej umiestneniu v prievane, aby sa plameň nerozšíril. Môžete ich podložit ochrannou podložkou. To zabráni znehodnoteniu nábytku a iných povrchov.
Správnou údržbou môžete predĺžiť životnosť sviečky, zvýšiť intenzitu vône a eliminovať tvorbu dymu.
Prešli sme si 5 najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú proces ručne robených sviečok.
Veríme, že Vám tento článok uľahčí rozhodovanie pri výbere materiálov, a že Vám jeho informácie pomôžu s výrobou Vašej prvej handmade sviečky. Nebojte sa experimentovať. Skúšajte, vymýšľajte, bavte sa! 😉
V prípade, že hľadáte zdroj inšpirácie, prezrite si našu kolekciu sviečok vyrobených z prémiového sójového vosku a 100 percentných esenciálnych a vonných olejov.
Autor článku: Kristína Mihaliková